Tipy na výlet v okolí Kyjova

Vzhůru na Velkou Javořinu

Délka: 86 km
Doba jízdy: cca 8 hod
Průměrná rychlost: 17 km/hod
Převýšení: 914 m
Max. nadm. výška: 970 m.n.m.
Max. stoupání: 11%
Povrch: Asfalt, v lesích pod Velkou Javořinou nezpevněné cesty, hlína a kamení
Profil: kopcovitý

Pojeďte do Bílých Karpat, do kraje mlýnů na Veličce, do kraje orchidejí a nádherných strání. Vyjedeme Velkou Javořinu, pokocháme se krásným rozhledem a pak už celou cestu z kopce dolů nebo po rovince.

Z nádraží v Kyjově odjedeme vlakem (8.36) do Veselí n. Mor. Zde přesedneme na motoráček a vystoupíme na zastávce Javorník zastávka. Z obce pokračujeme už na kole po cyklotrase č.46 a mírně stoupáme po nefrekventované silnici kolem říčky Veličky přes Suchovské mlýny, Zámečnické mlýny, Hryzálecké mlýny až na Vápenky. Zde odbočíme do prava na cyklotrasu 5052. Pozor. Za hájenkou se silnička rozdvojuje a cykloznačení nikde. Držte se asfaltové silničky, která odbočuje v pravo a je tam modrá turistická značka. Čeká nás cca 8 km strmého stoupání bez delšího oddychu. Pozitivní je, že cesta vede lesem, takže jsme chráněni před nemilosrdným sluncem (pokud nepršíSmile). Asfaltka asi v půli cesty končí a začíná nazpevněná lesní cesta. Doporučuji raději horská kola a rozhodně tam nejezděte po dešti. Bývá tam dost bahna. Totéž platí i pro zpáteční cestu. Až dojedete k vodopádku, vydechněte a dejte se po cestě doprava. Je to poslední etapa k vrcholu. Nahoře se pokochejte krásným výhledem. Kdo padá hlady, může pokračovat cca 1.0 km k Holubyho chatě na Slovenské straně. Je to kouzelné místo, mají tam Bernarda, dobrou kuchyni a berou tam i české koruny.

Cesta z vrcholu zpět je stejná až k vodopádku. Zde pokračujeme rovně po asfaltové lesní cestě, neodbočujeme na cestu, po které jsme přijeli, ale pokračujeme stále z kopce kolem parkoviště u Kamenné boudy, pořád po cyklostezce 5052. Projedeme obce Horní Němčí a Slavkov. Pěkně se Vám to rozjede. Ale na konci obce začíná po levé straně silnice krásná asfaltová cyklostezka, tak ji nepřehlédněte a jeďte po ní, ne po silnici. Před  Dolním Němčí odbočte doleva na cyklostezku 5048 směr Hluk. V Hluku dle značení  pokračujte podél potoka po jeho pravém břehu. Přetnete další silnici. Po levé straně máte sportovní halu. Přejedete potok po lávce na druhou stranu a pojedete kolem koupaliště v Hluku. Po chvíli se dostanete mezi domy zase na značku 5048 a ta vás vyvede na kraj Hluku. Tady pozor !  Je třeba odbočit po asfaltce doprava, a to u budovy "H Carservis". Před sebou pak máte halu firmy Perfect, s r.o. Teď jedete správně a po krásné cyklostezce 5048 se  podél potoka  dostanete pohodlně do Ostrožské lhoty. Z té vede krásná a i dobře značená cyklostezka až do Uh. Ostrohu. Tady se dáte na cyklotrasu 47 a po silnici č.495 se dostanete do Mor. Písku. Moravská vinná stezka vás pak spolehlivě dovede přes Bzenec, Vracov, Vlkoš do Kyjova. Celou zpáteční cestu jedete s kopce nebo po rovině, takže na ten dopolední záhul brzy zapomenete a budete se radovat z krásného výletu.

 

A pivo U Kulky bude zaručeně chutnat. Tož na zdraví!!     Innocent

Poslední aktualizace 7.8.2022


Vzhůru na Velkou Javořinu Vzhůru na Velkou Javořinu Vzhůru na Velkou Javořinu Vzhůru na Velkou Javořinu Vzhůru na Velkou Javořinu Vzhůru na Velkou Javořinu Vzhůru na Velkou Javořinu