Tipy na výlet v okolí Kyjova

Uherskohradišťská

Délka: 72 km
Doba jízdy: 4h 15 min průměrnou rychlostí 19.5 km/hod.
Doba jízdy pohodově: celodenní výlet
Převýšení: 719 m
Max.nadmořská výška: 565 m.n.m.
Profil tratě: kopcovitý
Povrch: krásné asfaltové cyklostezky, občas šotolina a lesní cesty
-------------------------------------------------------------------------------------------------
   Poznáme krásné cyklostezky kolem Moravy, poutní místo Velehrad, krásné Chřibské lesy a malebnou krajinu v podchřibí.
Ráno si pomůžeme vlakem ze železniční stanice Kyjov a dopravíme se do Veselí n. Moravou. Vláčky jezdí cca v 8.30 a pak v 9.00 (nutno ověřit v jízdním řádu). Ve Veselí pojedeme přes město k řece Moravě a na jejím břehu narazíme na značenou cyklostezku č. 4 po které se dáme směrem na Uherský Ostroh a Ostrožskou novou ves.Za nádražím v Ostrožské nové vsi se cyklostezka č.4 větví na 2 části - 4 a 4A. Větev 4 vede kolem trati a silnice do Uh. Hradiště. Mnohem hezčí je větev 4A. Projedeme kolem jezer s krásně čistou vodou u Ostrožské nové vsi a přijedeme na rozcestí u Kostelan nad Moravou. Zde můžeme jet opět buď po trase č.4 směr Uherské Hradiště (doprava) nebo uhnout vlevo po nové cyklostezce 4 A (vlevo a přes most přes Moravu). První trasa je o něco delší a projedete přes město Uherské Hradiště. Druhá vede po hrázi řeky Moravy a kdo nechce do Uh. Hradiště, jistě ocení, že se vyhne městu a pojede po krásné cyklostezce přímo na Velehrad.Jedeme po hrázi řeky Moravy po jejím pravém břehu až k městu Uh. Hradiště. Před městem narazíme na odbočku. Trasa 4 A vede dále do města po břehu řeky. My ale pojedeme rovně přes železniční přejezd  na trasu 5050 A. Pokračujeme podle značení po trase 5050A, dále 5050 a napojíme se na cyklotrasu 5150. Ta nás dovede až na Velehrad. Před Velehradem doporučuji odbočku doprava na prohlídku archeoskanzenu v Modré. A hned vedle ja nádherná expozice sladkovodních ryb "Živá voda". Dostanete se do skleněného tunelu pod vodní hladinu a žasnete, jak obrovské ryby žijí v našich řekách a rybnících. Samozřejmě se zdržíme i prohlídkou poutní baziliky na Velehradě a okolí. Je to tady opravdu krásné.
Z Velehradu pokračujeme po cyklostezce 5019 na  Salaš (zde je příjemná stará hospoda, takže si dejte oběd). Ve Velehradě začíná krásná nová cyklostezka, která Vás dovede do Salaše mimo cestu a jede se po ní parádně.Cestou si určitě všimnete zajímavé stavby na kopci před Vámi. Je to  rozhledna v obci Salaš, která určitě stojí za návštěvu. Otevřená je celoročně a je zdarma. Dostanete se k ní dle místního značení a určitě stojí za návštěvu, i když kola budete chvíli tlačit.Po návratu na silnici se na konci obce dejte doleva po trase 5019 nebo též 473.Od Salaše se cyklostezka zvedá. Jedeme krásným bukovým lesem až na "Pěknou horu". Je to pěkný stoupák, takže jistě přijdou vhod výborné ostružiny pod vrcholem po pravé straně cesty. Zde se napojíte na cyklostezku 473 a svištíme zase z kopce do obcí Staré hutě a Stupava, až přijedeme k začátku Koryčanské přehrady. Tady odbočíme do lesa do leva na cyklostezku 5150!!  Stoupáme lesem po šotolinové cestě směrem k hradu Cimburk. Pojedeme kolem odbočky k hradu  a rozhodně tam odbočte. Po prohlídce této krásné a mohutné zříceniny se vrátíme na trasu 5150. Ještě nějakou dobu místy i příkře stoupáme lesem. Pak se cesta srovná a my si vychutnáme skalní útvar "Kozel" na levé straně a po cca 2 km dojedeme na parkoviště v lese "U křížku". Zde se dáme doleva s kopce. Stále jedeme po trase 5150 a po asfaltové silničce  přijedeme do obce Vřesovice. Na křižovatce u hospody "U Sirotků" se dáme směr Kyjov po silnici doprava. Vyjedeme krátké stoupání, sjedeme zase dolů a opět jedeme do kopce. Na kopci uvidíme po pravé straně drůbežárnu "Josefínský dvůr" a odbočíme dle značení do prava na Kyjovskou vinařskou stezku. Tou se necháme dovést do Moravan. V Moravanech si prohlédneme areál starých vinných sklepů (vede tam naučná stezka a jsou po naší pravé ruce ve směru jízdy). Do Kyjova pokračujeme již bez značení po silnici přes Kostelec.
A jsme zase "U Kulky". Krásný výlet, že ano ? Zejména na podzim. Doporučuji !!
Kulka
Poslední aktualizace 22.10.2019


Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská Uherskohradišťská