Tipy na výlet v okolí Kyjova

Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční

Varianta "A"
Délka: 68 km
Převýšení: 256 m
Povrch: Asfalt, polní a lesní cesty, často hluboký písek
Orientační doba: 5 hodin aj s 2 pivy a obědem, průměrnou rychlostí 19 km/hod.

Varianta B = delší: 95 km
                   Převýšení: 376 m

Nebojte se jí, je krásná, zajímavá a po rovině, takže ji zvládnou i méně zdatní.
Celodenní výlet.

U kulky si dáte 2 piva a vydáte se do Milotic. Ne po silnici!!!. Od Kulky se dáte do prava a hned další odbočkou zase do prava. Přijedete k velké světelné křižovatce s ulicí Nerudova. Tu projedete rovně a dál jedete pořád rovně, až k železničnímu přejezdu. Za ním se dáte již dle značení do prava na Mutěnickou cyklostezku. Po té jedete až do Svatobořic a u Elektrosvitu z ní odbočíte doleva. Projedete kolem Svatobořického ekodvora a dáte se rovně po nové cyklostezce přes lesík.  Asfaltová cyklostezka  Vás dovede až k zámku do Milotic.. Tam nevynecháte jeden z nejkrásnějších barokních zámků v ČR. A teď dilema. Buď pokračujete po 412, pak pojedete kolem bývalého dolu Žofie a minete tzv. Náklo, kde je jedno z nejvýznamějších stanovišť krásné kytky Hlaváčku jarního v Evropě. Tento roste v bývalém kráteru třetihorní bahenní sopky a pohled na tuto kvetoucí nádheru doporučuji všem. Takže jaké dilema. Jestli tudy pojedete v době, kdy kvetou třešně, neváhejte a jeďte na Náklo. Kde roste Hlaváček se zeptejte, těžko se to na kole hledá. Po zhlédnutí té nádhery vyjedete na horizont a připomenete si období Velké Moravy, knížete Sáma, který tady sedí celý zkamenělý a můžete si zazvonit pro štěstí v dřevěné zvonici.(V r. 2013 zde přibylo zajímavé sousoší Konstantina a Metoděje a knížete Rastislava).

Pokud třešně nepokvetou, nekvete ani Hlaváček a vy se vydejte z Milotic po Mutěnické vinné stezce směrem k vinným sklepům "Šidleny". Je to vlastně vesnička ze samých sklepů a určitě bude některý otevřený, takže další zdržení. Poté vyjedete na kopec a po Mutěnické stezce přijedete do hornických Dubňan. Zde narazíte na vinnou stezku Podluží a té se budete držet. Pozor. Ještě v Dubňanech uhýbá do leva a vede Vás do krásné doubravy kolem písečného Nálezného rybníka. Dále pojedete doubravou a pak kolem Kyjovky, která protéká řadou velkých rybníků a vy jedete po hrázi mezi nimi. Na hrázi rybníka Dvorský je info tabule a malé posezení u rybářství Hodonín, s r.o. Zde je možno odbočit na delší trasu "B"(popis níže). Po projetí kolem rybářství se dostanete na silnici a u autobusové zastávky opustíte stezku Podluží a dáte se vlevo po silnici. Pozor. Tady je nejhorší bod z celé cesty. Je třeba překonat napříč frekventovanou silnici č 55 z Hodonína do Břeclavi. Je široká, jezdí se tam rychle tak bacha, hlavně na děti. Po překonání této překážky dojedete do Lužic a podle směrovek se vydáte ke koupališti. Koupaliště je vlastně pěkný rybníček s hospodou a zázemím pro sporty. Hezké. A dejte si tady oběd. Od hospody se dáte v pravo a jste zase na vinařské stezce Podluží, která Vás vede kolem protipovodňových hrází a elektrárny až do Hodonína. Hodonínem projedete v pohodě po cyklostezce.Začíná zde značená cyklostezka č.47, tak se jí držte. Za hřbitovem cyklostezka uhýbá od silnice do prava a jedete pěknou zahrádkářskou kolonií, dále kolem slepých meandrujících ramen Moravy až do Rohatce.V Rohatci se můžete občerstvit v sympatické hospůdce u přístavu, pokud budete následovat značení a držet se trasy č.47. Poté se vraťte na křižovatku cyklistických cest a jeďte do obce po cyklotrase "Podluží". Stále se držte vinařské cyklostezky Podluží až dojedete do Vacenovic a odtud po Moravské vinné (vede po silnici) do Milotic. Jsme u zámku a tak se dáme zpět stejnou cestou do Kyjova. A konečně si dáme U Kulky 10 Radegastů, cigáro, bokovinku, atd. A zase jeden krásný den Alberte, viď ??

Poslední aktualizace trasy "A": květen 2021

Trasa "B":

Na hrázi rybníka Dvorský se dáme podle značení ostře do prava a jedeme po cyklostezce "Podluží" směr Dolní Bojanovice. Chvilku jedeme po nezpevněné cestě kolem rybníka, pak najedeme v lese na krásnou novou asfaltovou cyklostezku, která nás vede do Dolních Bojanovic. Jsou zde zajímavé zastávky i pro děti (různé dřevěné lesní vědomostní hry a tabule). V Dolních Bojanovicích odbočte doprava podle značení na cyklostezku "Podluží". Po chvíli jízdy po silnici odbočíte podle značení doleva a pojedete kolem vinných sklepů a dále krásnou vinařskou krajinou až do Starého Poddvorova. Projedete vesnicí kolem kapličky a po značené cyklostezce Podluží přijedete do Nového Poddvorova. Zde je možno odbočit v větrnému mlýnu nebo jet do leva směrem k Prušánkám. Nevynecháme krásnou novou rozhlednu,kolem které pojedeme. Výhledy do kraje jsou úžasné. Nad Prušánkami projedeme kouzelnou sklepní vesničkou "Nechory" a po silnici dojedeme do Moravské Nové Vsi. Zde najedeme na cyklostezku č.43 a odbočíme do leva do Mikulčic. Slovanské hradisko v Mikulčicích je národní památka, takže se zastavíme na prohlídku.V Mikulčicích končí trasa 43 a začíná trasa 4, po které pojedeme směr Veselí n. Moravou. Dále pokračujeme stále po trase č.4 a u rybníku "Lužák" se napojíme na trasu "A" popsanou výše. Oproti trase "A" jsme si přidali cca 29 km, ale stálo to za to, no ni ?

Poslední aktualizace trasy B: 6/2020


Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční Kulkova cyklostezka Podlužácká - rybniční