Tipy na výlet v okolí Kyjova

Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky

Délka: 95 km
Doba jízdy: Celodenní výlet (čistá doba jízdy 5 hodin 35 min)
Prům. rychlost: 18,9 km/hod.
Převýšení: 972 m
Max. nadm. výška: 455 m.n.m.
Povrch: asfaltové cesty, na hřbetech Bílých Karpat pevná hlína a tráva

Zvu Vás na krásný a rozmanitý celodenní výlet, při kterém poznáme nádhernou oblast strážnických vinohradů, dále Bílých Karpat,  kde úplně bytostně cítíme jejich "orchideorodnost", kde se s vůní květů na teplých svazích  mísí vůně z domácích pálenic, které po staletí zpracovávají tuny trnek a také oškoruší, oškeruší, oskoruší (a bůh ví, kolik dalších názvů pro tuto plodinu místní lidé používají), kde cítíme teplo jihu, ale už taky dotek slovenských hor, protože jsou na dosah, kde jsou krásní lidé a krásné tradice... A po projetí Suchovskou republikou se vrátíme na Slovácko známými vinařskými obcemi Blatnička a Blatnice.

Tož to si nenechejte ujít !!!

   Vyjedeme opět vláčkem z Kyjova. Jezdím v 10.30, ale vzhledem k množství "nástrah" po cestě Vám doporučuji jet nejpozději v 9.30 nebo si v Blatnici zajistit nocleh. Vystoupíme ve Veselí n. Mor. a vydáme se po cyklostezce 47 do Strážnice. Tam se porozhlédněte, ale moc se nezdržujte. Je toho před náma hodně. Dáme se na cyklostezku č. 46 směr Radějov. Před Radějovem se stezka dělí. Doprava i doleva vede značená stezka 46. Doporučuji se dát doprava, směr "Hotařská bůda". Pojedete po krásné asfaltové silničce mezi vinohrady s krásnými pohledy do údolí. Poté sjedete do Radějova. Moc hezká obec. Stezku 46 neopouštíme a jedeme krásnou krajinou - rekreační oblastí Lučina. Přijedeme k přírodnímu koupališti s množstvím stánků s občerstvením. Doporučuji koupačku a občerstvení, co hrdlo ráčí. (Nejlepší pivo má "Pod majákem" - Zubr, Litovel, Plzeň), ale v poslední době otevírá až ve 14.00, což je pro nás pozdě. Po vyjetí na další cestu pozor. Nad Lučinou je špatné značení, takže až zdoláte krátké příkré stoupání a dojedete na asfaltku, držte se vlevo do kopce. S kopce k lesu je to špatně. Dále je značení bez problémů a my projíždíme krásný úsek po hřbetu Bílých Karpat s výhledy na všechny strany. Spousta kytiček, paráda. Je to tady ráj orchidejí, ale k vůli jejich ochraně neřeknu, kde skutečně jsou. Po chvíli sjedeme do údolí a přes Malou Vrbku, Hrubou Vrbku, Velkou n. Veličkou a Javorník přijedeme do Suchovských Mlýnů.

Zde mohou zdatní ubělat fakultativní odbočku a vyjet si na Velkou Javořinu, symbol česko-slovenské vzájemnosti. Stejnou cestou se pak vrátit zpět.

V Suchovských Mlýnech odbočíme doleva po silnici do obce Suchov, čímž projedeme celou Suchovskou republiku. Že ji neznáte ? A malíře Jožu Úprku taky ne ? Tak honem do knihovny nebo na interfernet. Po sjezdu s kopce obcí vyšlápneme krátký stoupáček a jsme na silnici, po které se dáme doleva, směr Blatnička. Teď už nás zase vede spolehlivě Strážnická vinná stezka. V Blatničce odbočíme po stezce doprava směr Blatnice. Cestou se kocháme nádhernými výhledy na Bílé Karpaty, které jsme před chvílí projížděli a vinohrady, které jsou tady všude kolem. V Blatnici se zdržíme. Budeme projíždět kolem řady krásných sklepů a nějaký bude zaručeně otevřený. Nelze odolat. Ti, kteří zde mají zajištěný nocleh jsou v klidu, ostatní se musí hlídat, aby dojeli. Po koštování a projetí kolem sklepů se dáme po silnici do výživného kopce ke svatému Antonínku. Na kopci po levé straně si všimneme poutního kostela. Musíte zastavit. Je to nádherné místo s překrásným pohledem do krajiny. Vůbec si naši předkové jako poutní, vybírali místa opravdu božsky krásná, taková, kde se cítili dobře a kde jimi bůh prostupoval. Stačilo podívat se kolem. Je tady opravdu krásně a pro ty, kteří jsou jako já a příroda je pro ně nejkrásnější kostel, nebude ztráta  času chvíli se zastavit a poděkovat za tu krásu.

Po strážnické vinné dojedeme do Ostrožské Lhoty. Zde se dáme doleva na cyklotrasu č.5048, která nás dovede do Uh. Ostrohu. Při příjezdu do Uh. Ostrohu neodbočujte po silnici doleva, ale jeďte stále podél potoka po nezpevněné travnaté stezce. Dojedete bez bloudění přímo na značenou cyklotrasu  Uherskohradišťskou. Přejedete Moravu a po silnici dojedeme do Mor. Písku. Moravská vinná stezka nás dovede spolehlivě přes vinařský Bzenec, Vracov a Vlkoš do Kyjova.

Varianta "B": Ta je pro ty, kteří chtějí vidět Kuželovský "větřák", což je původní větrný mlýn holandského typu a velmi pěkná technická památka. Je to však dál, zato horší cesta.Tongue out V Hrubé vrbce se dáte doprava po cyklostezce 5047. Je to pěkně do kopce. Najedete si navíc asi 15 km, v lesním úseku před "Megovkou" dosáhnete nadmořské výšky skoro 600 m.n.m. a celkem nastoupáte asi 1.320 m, takže výlet se poněkud ztíží, ale není to tak hrozné. Mlýn a "Megovka" za to určitě stojí. Od Megovky sjedete do Javorníka a pokračujete po cyklostezce 46 do Suchovských mlýnů podle varianty "A".

Krásný výlet ja za námi, bokovinka a Radegasty před námi. Mňam, mlask.

Fajny den, ni ??

Poslední aktualizace 26.5.2019


Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky Krajem orchidejí, oškoruší a pálenic do Suchovské republiky