Tipy na výlet v okolí Kyjova

Krajem folklóru a povodní

Délka: 86 km
Doba jízdy (pohodově): 6 hodin
Převýšení: 103 m
Povrch: Většinou asfalt, místy nezpevněná cesta a písek.
Projedem se rovinatou krajinou, kde se kroutí řeka Morava, která ji také často zaplavuje, prohlédneme si sklepy v Sudoměřicích, známé Plže v Petrově, Strážnici a přes Veselí n. Moravou a Uherský Ostroh se vrátíme do Kyjova. Doporučuji jako celodenní výlet pro pohodáře, protože kopec nepotkáme.
Z Kyjova se vydáme po nové asfaltové cyklostezce "Mutěnka" směr Mutěnice. Ve Svatobořicích, u Elektrosvitu, odbočíme z cyklostezky doleva a kolem Ekodvora projedem po nové cyklostezce lesíkem. Za ním pokračuje opět asfaltová cyklostezka, která nás dovede k zámku v Miloticích. V Miloticích u zámku (doporučuji prohlídku) se dáme po silnici do prava a jedeme po ní směr Vacenovice (uprostřed Milotic odbočíme v levo). Ještě před vjezdem do Vacenovic odbočíme do prava směr vinné sklepy "Žlébky". Projedeme kolem řady sklepů a na jejich konci se dáme doleva, mezi domy. Nepokračujte po vinné stezce. Přejedem kolmo hlavní silnici a podle místního značení pokračujeme  směr "Růdník". Na Růdník nás dovede spolehlivě vinná stezka "Podluží". Na Růdníku potěší děti koníci, ovečky apod., nás dospělé občerstvení v koňské hospodě. Cyklostezka "Podluží" se nás ihned za Růdníkem pokouší směřovat na nazpevněnou písčitou cestu. Klidně si tento zážitek nechejte ujít a pokračujte po krásné asfaltové silničce borovým lesem, ignorujíce cykloznačení. V lese přijedete na křižovatku "T" a dáte se na ní doprava. Pokračujete stále rovně po asfaltce, přejedete koleje železniční vlečky a přijedete k silnici, po které se dáte vlevo. Zde se opět napojíte na cyklostezku "Podluží". Pokračujte stále po hlavní silnici (neodbočujte dle značení ze silnice doprava) a přijedete do Rohatce-kolonie. Přejedete žel. přejezd (mnoho kolejí) a obcí pokračujte dále. Na křižovatce "T" doprava a již jste na značené cyklostezce "Strážnická". Nyní pojedete po frekventované silnici č.55. Napojíte se na ní za Rohatcem-kolonií a Váš správný směr je DOLEVA, směr Sudoměřice, Skalica.. Silnice je ale široká a je tam celkem komfortní pruh pro cyklisty, takže jízda po ní není až tak nepříjemná. Po chvíli přijedete k odbočce (po směru jízdy vpravo) k "výklopníku". Určitě se tam jeďte podívat. Je to zajímavá technická památka u Baťova kanálu. Vysypávaly se zde vagony lignitu z dolu Tomáš v Ratíškovicích na nákladní čluny, které palivo po Baťově kanálu dopravovaly do Otrokovic. Navíc je zde občerstvení, tábořiště a půjčovna lodí, na kterých můžete strávit pár pěkných dní i s koly.
Po prohlídce se vraťte stejnou cestou na hlavní silnici a po chvíli s ní sjedete podle značení po Strážnické vinné stezce do Sudoměřic. Poté Vás stezka vede po silnici k obci Petrov, kde hned na jejím okraji narazíme na městečko z malovaných vinných sklepů - Petrovské Plže. Určitě sesedněte, projděte si tento kouzelný kout a ochutnejte nějaké dobré vínko, které tady nabízí. Věřím, že se ani nebude chtít odjíždět, zvláště, když bude zrovna hrát nějaká cimbálovka.(zde možnost varianty II). Ale kus máme ještě před sebou a tak jedeme dále do Strážnice. Za prohlídku stojí zámecký park, skanzen jihovýchodní Moravy (dobové stavby a tradice). Zámeckým parkem projedeme již po cyklostezce č.47 a budeme se jí držet až do Veselí n. Moravou. Zde rovněž stojí za prohlídku zámecký park, kterým projíždíme. Pokračujeme dále do Uherského Ostrohu. Zde se dáme vlevo, přejedeme plavební komoru Baťova kanálu a řeku Moravu a po silnici a cyklotrase 47 jedeme do Moravského Písku. Tady přijedeme k restauraci "Alfa", kolmo přetneme hlavní silnici a dáme se do leva boční silnicí po stezce "Uhersko-hradišťské. Projedeme úzkým podjezdem pod tratí a mezi poli pokračujeme po cyklotrase až k rozcestí. Pokud se Vám nechce do kopce, dejte se vlevo po Moravské vinné směr Bzenec, Vracov, Skoronice, Kyjov. Jestli se chcete rozhlédnout z kopce plného krásných vinohradů, dejte se doprava směr Domanín, Těmice. Upozorňuji, že po dešti je úsek Těmice-Vracov (značená cyklostezka vede po polní cestě) nesjízdný (bahno a velké vodní laguny). V tom případě je lepší jet po asfaltové silnici ze Bzence a hned za benzinovou pumpou odbočuje do leva nová asfaltová cyklostezka, která kopíruje silnici a dojedete po ní pohodlně až do Vracova.
A do Kyjova ke Kulkovi je to už coby dupppp.
Fajně jsme si zajezdili, no ni ?
Varianta II:
V Petrově u vinných sklepů se dejte podle místního značení k Baťovu kanálu - přístavišti. Je zde nově vybudováno pěkné přístaviště s hospodou, parkovištěm, dětským hřištěm. Tady narazíte na značení, podle kterého si můžete zajet 3 km k písečné pláži u řeky Moravy nebo opačným směrem pokračovat po nezpevněné silničce kolem kanálu do Strážnice. Vyjedete u přístaviště ve Strážnici. Zde najedete doprava na silnici a když odbočíte u vinařských závodů (nabízejí ochutnávku vín) doleva, najedete na cyklotrasu č.47, po které pokračujete dále, dle původního itineráře.

Poslední aktualizace: 5/2020


Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní Krajem folklóru a povodní