Tipy na výlet v okolí Kyjova

Mutěnickou magistrálou za vínem

Varianta 1:
Délka: 84 km
Převýšení: 734 m
Max.nadm. výška: 315 m.n.m.
Čistá doba jízdy: 5 hodin
Povrch: Většinou asfalt, občas polní a lesní cesty. Dobře sjízdné.
Celodenní výlet. Pohodově se dá trasa ujet za cca 8 hodin.
 
Varianta 2:
Délka:63 km
Převýšení: 533 m
Max.nadm. výška: 295 m.n.m
Povrch: Většinou asfalt, polní a lesní cesty.
Celodenní výlet, pohodově na 6 hodin
Nejkrásnější je tato trasa koncem září, kdy jsou burčáky a pak v říjnu, kdy se nádherně barví vinohrady.

   Využijeme krásné nové cyklostezky, která vznikla na tělese bývalé železnice spojující Kyjov a Mutěnice. Z Mutěnic uděláme pěkný vinařský okruh přes Starý Poddvorov, Čejkovice, Vrbici, Moravský Žižkov, Josefov, Dolní Bojanovice a kruh uzavřeme opět v Mutěnicích. Odtud se snadno a rychle dopravíme po nové cyklostezce zpět do Kyjova.
Novou cyklostezku v Kyjově najdeme takto: Od naší zahrádky se vydáte po Jungmannově ulici do prava. Na 1. odbočce (u České pojišťovny se dáte opět do prava, minete supermarket COOP a světelnou křižovatku projedete rovně. Pokračujete stále rovně kolem autobusového nádraží až narazíte na železniční přejezd. Ten přejedete a dáte se hned za ním do prava na  silnici. Ta se stáčí doleva, projedete mezi plotem šroubárny a garážemi a jste na cyklostezce. Dále se už nemůžete ztratit. V Mutěnicích se napojíte na cyklotrasu 412 a vydáte se směrem na Starý Poddvorov, kde stojí za to navštívit větrný mlýn. Dostanete se k němu nejlépe tak, že ve Starém Poddvorově odbočíte ze silnice do prava (u mapy ). Zde odbočuje značená Moravská vinná stezka, která Vás k "Větřáku" dovede.   Je odtud pěkný rozhled do krajiny. Od mlýna se vrátíme k rozcestníku a pokračujeme zase po trase 412 do Čejkovic. Templářské vinné sklepy jsou vyhlášené a vůbec celý průběh trasy a krajina nás nenechává na pochybách, že tady je to  hlavní víno, vinná réva a sklepy. Dále varianta 1: Po trase 412 pokračujeme z Čejkovic na Vrbici. Je to do kopce. Pozor - za kruhovým objezdem odbočuje trasa mezi sklepy do leva, tak to nepřejeďte. Jedeme nádhernou zvlněnou vinařskou krajinou a majákem nám je věž kostelíku ve Vrbici. Zde je nejvyšší bod naší trasy.Cestou rozhodně nevynechejte místo krásného rozhledu "Hradištěk". Stojí zde kaple a jsou zde nádherné kruhové výhledy do krajiny.Kam oko dohlédne, překrásné vinohrady ve zvlněné krajině, prostě nádhera !!!. Poté se vraťte cca 500 m na cyklotrasu. Dále sjíždíme do Velkých Bílovic. Po najetí na silnici se z kopce moc nerozjíždějte. Po levé straně je pizzerie a po cca 100 m musíte odbočit do leva na vinařskou stezku "Podluží". Pokud to minete a dojedete až ke kostelu v Bílovicích, musíte se vrátit do kopečka a dle značení odbočit v pravo na již dříve zmíněnou cyklostezku "Podluží". Po té jedeme do Moravského Žižkova a Prušánek. Tam odbočíme na cyklotrasu 5115, která nás dovede přes Dolní Bojanovice lesem k rozcestníku pod vysílačem. Odtud pokračujeme dle značení po cyklotrase 412 do Mutěnic (cca 3 km). Kruh se uzavřel, my jsme lehce unaveni z množství krátkých, ale někdy dosti strmých kopečků. Proto je dobré v Mutěnicích projít nějaké sklepy (Mutenické bůdy) a po krátkém odpočinku se vydat Mutěnickou magistrálou zpět ke Kyjovu.
Máme za sebou moc pěknou trasu, která vede částečně pěknými lesy a z velké části krásnou vinohradnickou krajinou. A "U Kulky", tam to u pivka nebo vína náležitě zhodnotíme. Tak hezký výlet a krásný den.
Kulka
Varianta 2:
Z Čejkovic se dáme po silnici do prava a brzy ji opustíme dle značení po Moravské vinné stezce. Ta nás vede mezi vinohrady. Nad Čejčem narazíme na silnici a po ní se dáme do obce. Čejč projedeme po silnici a po ní pokračujeme cca 1 km do mírného kopce do vedlejší obce Hovorany. Na kopci před křižovatkou uhneme prudce do leva a kolem vinohradů se dáme do mírného kopce po Mutěnické vinné stezce. Té se stále držíme. Jedeme mezi vinohrady a poli a těšíme se krásnými rozhledy po vinařské krajině. Na křižovatce cyklistických cest nesjíždějte do obce Karlín, nýbrž jeďte rovně, stále po Mutěnické cyklostezce. Ta Vás dovede až k obci Šardice. Na kraji obce je ve výstavbě malý rybník a je třeba nad ním odbočit do leva a jet po panelové cestě kolem většinou vyschlé struhy Svodnice. Panelová cesta vyúsťuje na asfaltovou silničku. Po ní se dáme do prava a ta nás dovede přes kopec kolem bývalé rajčatárny (dnes autovrakoviště) k hlavní silnici do Svatobořic. Dáme se po ní do leva a za chvíli jsme v obci. Zde najedeme na asfaltovou Mutěnickou cyklostezku, po které jsme jeli ráno a po ní je to do Kyjova cca 5 km.
aktualizováno 6/2023


Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem Mutěnickou magistrálou za vínem