Tipy na výlet v okolí Kyjova

Po modré z Jestřabic do Osvětiman

Délka: 16 km
Převýšení: 300 m
Pohodový výlet po lesních a částečně zpevněných cestičkách.
   Pojďte se projít po krásné trase, vedoucí kolem 2 malých přehrad a s krásnými výhledy do krajiny.
Z Kyjova do Jestřabic se dostaneme nejlépe autobusem z autobusového nádraží (odjezdy 80.30, 9.10, 10.30 hod.) Vystoupíme v Jestřabicích u hospody a půjdeme po modré značce kousek po silnici ve směru jízdy našeho autobusu. Modrá značka pak odbočuje doprava a vede z počátku po asfaltové silničce až k Jestřabické přehradě. Je to malebná nádrž pěkně zasazená do krajiny. Koupání je povoleno na vlastní nebezpečí od 9.00 do 16.00 hod. Jinak je přehrada vyhrazena rybářům. Cesta kolem přhrady pokračuje kolem chat až k farmě. Zde chovají muflony, daňky, jeleny, pštrosy a divoná prasata. Je tedy vhodné zajít sem i s dětmi. Úsek je snadno sjízdný i pro kočárek. S ním se pak ale musíte vrátit zpět, dál to jde už jen pěšky v pohorkách.
Cesta se změní v lesní pěšinu a stoupá po úbočí Malé ostré dubovým a posléze bukovým lesem. Občas se dostaneme na okraj lesa a naskytnou se nám krásné výhledy na masiv Ždánického lesa a na krajinu směrem ke Kroměříži. Mineme skalní útvar "Kalíšek" po pravé straně. Po modré značce dojdeme až na Zavadilku a pokračujeme ke Koryčanské kapli. Zde opět krásné výhledy. Odtud už jdeme pořád z kopce až do Osvětiman. Cesta je velmi malebná. Na kraji Osvětiman míjíme pěknou Osvětimanskou přehradu, kde se dá dobře vykoupat. V listopadu 2015 byla po 30 letech dočasně vypuštěna k vůli opravě, takže se podívejte na unikátní fotky. Cca před 20 lety se říkalo, že tam sídlí nějaké extrémně velká ryba, asi sumec, ale nic takového se po vypuštění nepotvrdilo. Takže o 1 záhadu míň. Jezero Loch ness, ale vypustit nejde, takže alespoň jedna příšera někde třeba je.
V Osvětimanech nasednete na autobus v 15.07 nebo v 17.06 a za 15 min. jste v Kyjově.
Trasa je nejhezčí na podzim, kdy plně vychutnáte barevnost smíšených chřibských lesů. Vzhledem k tomu, že vede kolem 2 nádrží vhodných ke koupání a vede hodně ve stínu lesa, lze ji taky doporučit jeko letní, koupací turistickou trasu.
Tak hezký den.
Kulka Smile


Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman Po modré z Jestřabic do Osvětiman