Tipy na výlet v okolí Kyjova

Perla Unesco - Kroměříž

Délka: 94 km
Doba jízdy: Celodenní výlet
Převýšení: 968 m
Povrch: asfaltové cyklostezky, občas místní komunikace
Profil: Uh. Hradiště - Kroměříž = rovinatý

          Kroměříž - Kyjov = kopcovitý

Zajedeme si kolem řeky Moravy a Baťova kanálu do krásné Kroměříže a přes chřiby se vrátíme do penzionu "U Kulky". Celou trasu lze absolvovat za 1 den (cca 9 hodin s krátkou prohlídkou Kroměříže) nebo lze uskutečnit jako dvoudenní výlet s prohlídkou Uherského Hradiště a hlavně pak Kroměříže, kde lze strávit celý den. V Kroměříži lze přespat nejlevněji v cyklokempu, který je dobře označen hned při příjezdu do města a provozuje jej místní jachtklub.
Pokud využijete ubytování "U Kulky"v Kyjově, vyjeďte cca v 8.15 na kyjovské vlakové nádraží. V 8.30 jede spěšný vlak do Uherského Hradiště a lze v něm přepravit i kola. Na nádraží v Uherském Hradišti vystoupíte a před nádražní budovou se dáte směrem doleva ulicí Na stavidle. Tou se dostanete k řece, přejedete po železničním mostě na pravý břeh a po nábřeží pojedete proti proudu řeky až ke světelné křižovatce. Zde vyúsťuje plavební Baťův kanál. Vy přejedete silnici a podle Baťova kanálu se dáte po cyklostezce č.47. Minete přístaviště a jedete po absolutní rovině cca 35 km až do Kroměříže. Cestou máváte lodím, které plují kolem, podíváte se na plavební komory nebo mohutný segmentový jez s vodní elektrárnou ve Spytihněvi. Projedete Otrokovice a jedete dále  po cyklostezce č.4. Pojedete pořád mimo silnici po břehu řeky až do Kroměříže.
Při vjezdu do Kroměříže uvidíte výraznou ceduli Cyklokemp, takže pokud máte stany a spacáky, tedy jedete na dvoudenní výlet, zamiřte tam. V blízkosti je letiště a pěkné koupání ve štěrkovišti, kterému žádný kroměřížák neřekne jinek než "Bagrák".
Ostatní pokračují po cyklostezce do prava pořád podél řeky. Dojedete až k říčnímu mostu ve městě. Tam je třeba překonat frekventovanou silnici a dostanete se k okraji "Podzámecké zahrady" kolem které se dáte do města (směrem vlevo). Máte li málo času, určitě vjeďte alespoň na "Velké máměstí" se vzácným morovým sloupem, nádhernými historickými měšťanskými domy a mohutnou zámeckou věží na jeho okraji. Jedete li na 2 dny, máte čas prohléhnout si toto překrásné město podrobněji. Nezapomeňte taky na nádherné zahrady (Podzámeckou a Květnou), mohutný barokní zámek, atd.
Z Kroměříže doporučuji vyjet po cyklotrase 5012 a ještě ve městě odbočit doleva na cyklotrasu 5020 směr Jarohněvice, Kostelany. Vede po místních komunikacích a není tam velký provoz. Také stoupání do Kostelan a následně na Bunč se rovnoměrněji rozloží na delším úseku. Kopcům se ale nevyhnete. Však doteď to byla nudná rovina, ni ?WinkNa Bunči zasyčí nějaké to pivo a pokračovat je možno po cyklotrase 5158 nebo po trase 473. Trasa 473 je asfaltová a krásně to frčí s kopce, avšak ztratíme nadmořskou výšku a z Horní salaše (cca 270 m.n.n) budeme muset zase nastoupat na Pěknou horu (cca 560 m.n m.) Pak už jedeme s kopce na Staré hutě a Stupavu. Pokud zvolíme trasu 5158, budeme ještě kus stoupat po šotolinové cestě, ale za to můžeme navštívit rozhlednu na Brdu, což je nejvyšší vrchol Chřibů (587 m.n m.). Odtud je to pak jen s kopce, ale cesta je místy kamenitá a je třeba opatrnosti.
Po projetí obce Stupava přijedeme na konec Koryčanské přehrady a zde (betonové zátarasy s nápisem zakazující parkování) odbočíme do leva do lesa a jedeme po šotolině do kopce po trase 5150. Všimneme si zříceniny hradu Cimburk, na hřebeni skalního útvaru Kozel a přijedeme na lesní parkoviště "U křížku". Po asfaltce  se dáme do leva s kopce do Vřesovic. A odtud potom přes Moravany a Kostelec po silnici do Kyjova.
Tož dobré to bylo, ni. Wink
Poslední aktualizace 7/2019

 


Perla Unesco - Kroměříž Perla Unesco - Kroměříž Perla Unesco - Kroměříž Perla Unesco - Kroměříž Perla Unesco - Kroměříž Perla Unesco - Kroměříž Perla Unesco - Kroměříž